fbpx

Máte po jídle brzo hlad?

5. 5. 2020

po jídle brzo hlad

Věděli jste, že vaše tělo funguje podobně, jako určité signály? Řeč je teď o hladu, který se v první řadě vytváří v žaludku, teprve poté koluje do mozku, který vám v neposlední řadě dá svým způsobem vědět.

Věděli jste, že vaše tělo funguje podobně, jako určité signály? Řeč je teď o hladu, který se v první řadě vytváří v žaludku, teprve poté koluje do mozku, který vám v neposlední řadě dá svým způsobem vědět. Ačkoliv se to zdá jako holý nesmysl, jedná se o potvrzená fakta. Hlad nejprve začíná v samotném žaludku, a to většinou v momentě, kdy je prázdný. Poté putuje dále až do stavu, kdy vám mozek dává jasné signály toho, že byste měli něco pojíst. K dalším signálům patří bezpochyby i kručení v břiše. Jestliže jste zrovna po jídle a o pár desítek minut máte opět hlad, je něco špatně.

Máte po jídle brzo hlad? Vyhledejte problém!

Jak jsme uvedli v odstavci výše, vaše tělo si dokáže samo říct, kdy má hlad a kdy naopak ne. Pokud vám dává jasné signály toho, že je váš žaludek prázdný, měli byste bezesporu vyhledat jídlo. Co ale dělat ve chvíli, kdy o pár desítek minut po jídle vám váš mozek a žaludek dává opětovné signály? Určitě byste tuto fázi neměli ani v nejmenším ignorovat. Proč? Vaše tělo vám jasně dává kromě hladu také najevo fakt, že něco děláte špatně. Záleží následně na vás, jak se k danému problému postavíte. Existuje hned několik důvodů, proč se tento proces děje a my vám je v následujících odstavcích popíšeme.

Ještě před tím bychom vás rádi upozornili na to, že je nutné tento problém skutečně řešit, jak jsme naznačovali v předchozím odstavci. Rozhodně jej neřešte tím, že si zajdete do kuchyně pro další jídlo. Během dne je důležité dodržovat určitý zdravý životní styl, který by se měl schovávat pod 5 až 6 jídly v rozmezí od 2 do 3 hodin. Prvním problémem může být nedostatek vlákniny. Vaše tělo jinými slovy nemá takové množství vlákniny, jakou by mělo mít. Právě tento důvod může dávat vašemu žaludku a mozku znamení, že máte opět hlad. Víte, jaké je denní doporučené množství této složky?

Vláknina a pitný režim

Co se týče doporučené denní dávky vlákniny, ta by se měla pohybovat v rozmezí od 25 do 30 gramů. Vlákninu naleznete převážně v zelenině, ovoci, semínkách, oříšcích nebo luštěninách. Jedná se vlastně o superpotraviny, které naše tělo potřebuje. Ovoce a zelenina by se měla konzumovat denně. Luštěniny se doporučuji zase jednou až dvakrát do týdne. Semínka si naopak snadno namícháte do tvarohu nebo jogurtu. Množství uvedeno výše není malé, a to i přes to, že se to může na první pohled zdát. Je tedy nezbytně nutné zaměřit se na tyto potraviny.

Dalším problém vyvolávající hlad je pitný režim. Jak jistě víte, existují na to dokonce i pořekadla ve formě toho, že hlad je převlečená žízeň. Podle odborníků je toto pořekadlo svým způsobem pravdivé. Pokud nebudete dodržovat pitný režim, vaše tělo si bude říkat o další potravu, neboť bude prázdné. Jestliže nevíte, jaké množství vody by se mělo vypít za den, pak se tato hodnota pohybuje v rozmezí od 2,5 do 3,5 litrů. Nedostatečný pitný režim má za následek i další potíže. Mezi ně patří bolest hlavy, únava a celková slabost. Právě tyto fakta si tělo následně vyhodnotí tak, že nemá dostatečný příjem v žaludku.

Nevynechávejte snídani

V neposlední řadě nevynechávejte snídani. Snídaně je totiž základem dne a bez ní se taktéž budete cítit unaveně a osláble. Pokud se tomu chcete vyhnout, měli byste se na snídaně důkladně zaměřit. Nezáleží jen na tom, že si připravíte snídani, vždy je důležité vědět, co vlastně snídáte. Rozhodně vynechejte nezdravá jídla, zvlášť takto po ránu. Snídaně by měla být pestrá a vyvážená. Mimo jiné i dostatečně energetický naladěná, abyste neměli během dne problémy s únavou, o které jsme se rozepsali na začátku tohoto odstavce.