Potréninková regenerace

17. 1. 2018

Potréninková regenerace

Posilovací cvičení poškozuje svaly a způsobuje to, že cítíte bolest, poté dochází k poklesu výkonnosti. Bez přiměřené stravy, doplňků a odpočinku

Posilovací cvičení poškozuje svaly a způsobuje to, že cítíte bolest, poté dochází k poklesu výkonnosti. Bez přiměřené stravy, doplňků a odpočinku budete pak schopni budovat svalovou hmotu a sílu. Správné načasování potréninkového jídla je klíčové. Během tréninku dochází k anabolickým i katabolickým procesům, které jsou doprovázeny úbytkem glykogenu ve svalech. Pro budování svalů je tedy nejdůležitější doplnit sacharidy a to bezprostředně po tréninku v co možná nejlépe vstřebatelné formě, doplněné o bílkoviny, opět nejlépe ve formě aminokyselin.

Načasování regeneračního suplementu

Jedná se o správné načasování regenerační suplementu – tedy správné kombinace bílkovin a sacharidů před a po tréninku. Na toto téma už proběhlo řada studií a výzkumů, jeden z posledních prokázal zvýšenou účinnost při pravidelném podávání 32 gramů syrovátkového izolátu (bílkovin) a 32 gramů sacharidů doplněné o 6 gramů kreatin monohydrátu (na 90kg osobu) a to vždy ve dnech tréninku, jednu hodinu před tréninkem a ihned po tréninku. Kdy testovaná skupina mužů vykazovala po půl roce až o 50% větší nárůst svalové hmoty oproti kontrolní skupině mužů, kterým bylo podáváno stejné množství regeneračního suplementu vždy několik hodin před a po tréninku (ráno a večer).