Jak docílit lepšího spánku aneb fitness proces

1. 5. 2020

Jak docílit lepšího spánku

Do fitness stylu se v dnešní době dá zahrnout prakticky cokoliv. Jednou z věcí, které k těmto činnostem patří je i kvalitní spánek. Pokud chcete začít cvičit nebo toužíte po dokonalé postavě ...

Do fitness stylu se v dnešní době dá zahrnout prakticky cokoliv. Jednou z věcí, které k těmto činnostem patří je i kvalitní spánek. Pokud chcete začít cvičit nebo toužíte po dokonalé postavě, měli byste vědět, že bez kvalitního spánku to téměř nelze. Je to z toho důvodu, že po jakémkoliv tréninku následuje spánek a v případě, že je nekvalitní, vaše tělo nebude dostatečně připravené na další den. Pojďme se společně podívat na to, jak docílit kvalitnějšího spánku. Sami poté uvidíte, jestli vám některé z těchto tipů skutečně pomohli.

Jak docílit lepšího spánku aneb fitness proces

Prvním klíčovým úspěchem pro spánek je pravidelná doba, a to platí jak o usínání, tak vstávání. Pokud chodíte denně spát v jinou hodinu nebo ne vždy vstáváte ve stejný čas, vaše tělo si nedokáže zvyknout. Nepravidelná doba usínání i vstávání je pro vaše tělo tou nejhorší zbraní vůbec. Jestliže tedy chcete docílit kvalitního spánku, zaměřte se na jeden čas, kdy budete chodit spát a naopak, kdy zase budete vstávat. Jedině tak docílíte v první řadě kvalitnějšího spánku. Pochopitelně to není jenom o tom, udělat si pravidelný režim. Pojďme se podívat na další zajímavé tipy.

Dalšími rušivými elementy jsou světla, elektronika a špatně zvolená barva v ložnici. Snažte se tyto elementy omezit. V ložnici nebo v místnosti, ve které spíte by se mělo nacházet co nejméně elektroniky. Ta totiž vyzařuje určité světlo, které vás neustále ruší. Nejhorší činnost je dívání se na mobilní telefon v posteli. Světlo vyzařující mobilní telefon vás naopak probudí a vy tak poté budete muset věnovat usínání dalších několik desítek minut. To platí i o špatně zvolené barvě. Ložnice musí být klidným místem pro kvalitní a ničím nerušený spánek.

Cvičíte? Spánek je nezbytnou součástí

Kvalitní spánek je stejně důležitý, jako cvičení a fitness dohromady. Jestliže nemáte dostatečně kvalitní spánek, vaše tělo nebude podávat takové výkony, o které máte zájem. S tím bohužel musíte počítat. Udělejte tedy vše pro to, abyste se vyspali skutečně do růžová. Pomocí našich tipů tomu budete skutečně nablízku. Dále se pokuste omezit alkohol a nápoje s kofeinem. To platí převážně v době, kdy se chystáte jít spát. Jakékoliv nápoje s kofeinem vás opět spíše více probudí. Vy tak nebudete schopní následně usnout. Podobně je to i s alkoholem.

Cvičení nebo jakýkoliv náročnější sport je dobré před spánkem omezit. Cvičte během dne, ale v žádném případě večer, kdy se chystáte jít spát. Ano, po sportu většinou člověk bývá unavený, ovšem věděli jste, že vám to naopak může kvalitu spánku narušit? Vy s největší pravděpodobností nebudete mít problém ve vteřině usnout, ale spánek nebude trvat více než 6 hodin. Kvalitní spánek je přitom vypočítán minimálně na 8 hodin. Teprve tehdy se dá spánek považovat za skutečně kvalitní. Cvičení a fitness aktivitám se věnujte přes den, kdy máte plno energie.

Bez kvalitního spánku to nepůjde!

Topíte rádi? V ložnici na to zapomeňte. Ideální teplota v místnosti, ve které usínáte je kolem 16 až 20 stupňů celsia. Naopak se před spánkem doporučuje v místnosti vyvětrat. Pokud do místnosti přivedete čerstvý vzduch, váš spánek bude o to kvalitnější a zdravější. V příliš zatopené místnosti by se nedalo hovořit o kvalitním spánku. Raději se přikryjte peřinou, ale ani v nejmenším se nesnažte v místnosti zvedat teplotu. Mimo všech výše uvedených tipů je také důležité si najít vyhovující polohu, ve které se vám bude lépe usínat.

Ačkoliv vám to teď nemusí připadat, každý ji někde v sobě má. Stačí ji jen objevit. V neposlední řadě omezte příjem tekutin před spánkem. Časté chození na záchod vám na kvalitě spánku taktéž příliš nepřidá. Jinými slovy jakékoliv množství vody vás může v noci vyrušit od kvalitního spánku, což jistě nechcete.