Co dělat po cvičení.. Čtyři hlavní tipy!

9. 5. 2020

po cvičení

Správné cvičení vás bezesporu může dostat do formy. Pokud se věnujete cvičení, měli byste také vědět, co dělat po něm, aby veškerý čas, který jste tomu obětovali dával skutečný smysl.

Správné cvičení vás bezesporu může dostat do formy. Pokud se věnujete cvičení, měli byste také vědět, co dělat po něm, aby veškerý čas, který jste tomu obětovali dával skutečný smysl. Určitě s námi budete souhlasit, že byste si po cvičení neměli jít zakouřit nebo se vydat do víru velkoměsta na různé oslavy. Jestliže tedy nevíte, co po cvičení dělat, následujte nás. Poradíme vám, jaké činnosti jsou nejlepší a které vám bezpochyby pomohou dodat vašemu tělu správnou energii. I ta je totiž při cvičení společně s odpočinkem důležitá. Nejde jen o cvičení v posilovně, ale obecně po aktivním sportu.

Co dělat po cvičení?

Po cvičení je v první řadě nejdůležitější se správně najíst. Rozhodně si ale nedávejte jídlo ihned poté, co docvičíte. Zkuste alespoň pár minut počkat. Teprve poté se podívejte na to, co byste si mohli dát. V žádném případě neuvažujte nad nezdravými jídly nebo čokoládou. Jestliže si myslíte, že pomocí čokolády svému tělu dodáte během pár vteřin energii, jste na omylu. K jídlu je podstatné si dále vybrat i vhodný nápoj. Opět by se nemělo jednat například o kávu nebo různé energetické nápoje v podobě Coca-Coly. Po tréninková strava vyžaduje převážně kvalitní bílkoviny.

Jedině tak dodáte tělu to, co jste při cvičení vypotili. Zkuste se zaměřit například na kuřecí maso, lehký, přes to však zdravý salát nebo luštěniny. Výběr už bude záviset na vás. S kuřecím plátkem a bramborami rozhodně nic nezkazíte. Pokud je relativně málo hodin, nejedná se o vaše poslední jídlo. Nezapomeňte ovšem na fakt, že byste poslední jídlo měli jíst přibližně 2 až 3 hodiny před spánkem. Posledním jídlem může být například tvaroh s ovocem. Mezi důležité potraviny patří bezesporu i ovoce a zelenina. Tu si konec konců můžete dát k večeři. K pití je ideální čistá voda.

Na sprchu nezapomínejte

Během cvičení se potí prakticky každý, bez ohledu na to, o jakého člověka se jedná. Určitě vám tedy bude prospěšná i sprcha. Pro správné osprchování po cvičení vyhledávejte ledovější vodu. Lépe vám to prokrví vaše tělo a tkáně. Mimo jiné se vám ledová sprcha postará o odplavování kyseliny mléčné ze svalů. S teplejší vodou byste kromě všeho pot ze sebe prakticky nedostali. Člověk po cvičení svým způsobem ještě hicuje a teplá voda mu na zdraví příliš nepřidá. Jakmile budete mít ledovou sprchu za sebou, můžete přejít k dalším činnostem, které by se měli po cvičení dělat.

Ledovou sprchu a jídlo máme již za sebou. Teď si myslíte, že je to z aktivit po cvičení vše, ale jste hluboce na omylu. K aktivitám po cvičení patří i další činnosti. Tou první je masáž vlastního těla. Uvolňující masáž vašemu tělu dodá určitou energii a připraví je pro další trénink. Buď vyhledejte odborníka ve svém oboru, který se zaměřuje na sportovní masáže nebo poproste svůj protějšek. Můžeme-li vám doporučit, odborník se vám o vaše svaly postará daleko lépe. Špatná masáž vám totiž může naopak uškodit. Každý sval, který jste cvičili musí být masírován minimálně 10 minut.

Odpočinek na konec

Teprve poté se můžete pustit do samotného odpočinku. Ten je stejně důležitý, jako výběr stravy, ledová sprcha, cvičení nebo masáž. Jestliže se budete dále namáhat, je zbytečné provádět veškeré aktivity, které vám po cvičení pomáhají. Řeč je převážně o masáži. Vaše svaly potřebuji čas, právě z tohoto důvodu se doporučuje cvičit obden, nikoliv každý den. Pokud už tak cvičíte, cvičte vždy jiné svaly. Jedině tak si nepřivodíte úraz. Namáhané svaly jsou zároveň i oslabené, a tak se snadněji mohou natáhnout. Je tedy důležité se věnovat jak masážím svalů, tak odpočinku.

Kromě toho byste se skutečně měli soustředit na veškeré činnosti, o kterých jsme vám zde napsali. Pomocí nich získáte jistotu, že jste pro své tělo udělali opravdu maximum, co v danou chvíli šlo.