Obezita u dětí je čím dál vyšší

14. 8. 2019

Obezita u dětí

Obezita a nadváha postihují v České republice čím dál více dětí. Hodně z nich se pak nabraných kilogramů těžko zbavuje a nesou si je do dospělosti ...

Obezita a nadváha postihují v České republice čím dál více dětí. Hodně z nich se pak nabraných kilogramů těžko zbavuje a nesou si je do dospělosti, u mnohých se objevují více či méně závažné zdravotní obtíže. Proto je nesmírně důležité, aby rodiče začali řešit problémy s váhou svých dětí včas. U některých z nich lékařem předepsaná změna životního stylu nepomůže.

Příčinu lze hledat už ve školství

„Mezi příčiny současného stavu patří vedle malého počtu hodin tělocviku i to, že chybí dostatek kvalitních a zkušených tělocvikářů. Stává se, že na základní škole učí tělocvik zdatnější učitel,“ říká baletní mistryně a vysokoškolská pedagožka Renata Sabongui. „Odborný učitel-tělocvikář přitom nejenže zná anatomii, jak pohybem rozvíjet pohybový aparát, ale umí i vysvětlit, jak se svým tělem pracovat. Umí děti pro pohyb nadchnout. Dnešní děti se pořádně ani nepředkloní, natož aby udělaly kotrmelec. Co někomu nejde, ho logicky nebaví,“ konstatuje baletní mistryně.

Varianta, že by mohli přijít vypomoci studenti tělovýchovy, není často možná, protože jejich účast je podmíněna dohledem kvalifikovaného pedagoga v daném oboru. Právě ti ale na školách chybí.

Pohyb i strava

Nad kvalitou obědů ve školních jídelnách bychom sice mohli polemizovat celé hodiny, ale vynahradit se to dá nejen během hodin tělocviku, ale také zdravou svačinkou a to je už otázka na starostlivé rodiče a jejich svědomí. Dopřáváte svému dítěti zdravé svačinky? A máte přehled o tom, jestli po moc zdravé svačince nemá touhy po návštěvě McDonaldu?