Novinky ve světě pohybu a zdraví

9. 1. 2020

Novinky ve světě pohybu a zdraví

Zdravý životní styl se stává celosvětovým fenoménem. Chceme jíst věci, které nám neškodí, bydlet v domech bez bakterií, být fit. Češi jsou stále zdatnými jedlíky masa a možná i z tohoto důvodu je v poslední době zvýšený zájem o tzv. paleo dietu.

Zdravý životní styl se stává celosvětovým fenoménem. Chceme jíst věci, které nám neškodí, bydlet v domech bez bakterií, být fit.  Češi jsou stále zdatnými jedlíky masa a možná i z tohoto důvodu je v poslední době zvýšený zájem o tzv. paleo dietu.

Co je to Paleo?

 „Paleo není dieta v pravém slova smyslu. Paleo je životní styl. Už ze samotného názvu můžeme odvodit, že se jedná o směr, který poukazuje na stravovací návyky, a nesmíme opomenout ani pohybové aktivity, doby kamenné. Vyznavači palea tedy konzumují to, co konzumovali naši předci lovci-sběrači. Převážně tedy maso, kvalitní nezpracované živočišné i rostlinné tuky, ořechy, semena, čerstvé ovoce a zeleninu. Vyhýbají se naopak obilovinám, luštěninám, cukru a pochopitelně veškerým konzervantům, barvivům a obecně chemii v jídle.

Zdravé stravování

Jejich výživa spočívá v co nejvyšším možném příjmu kvalitních, přirozených a nezpracovaných potravin. Je pochopitelně doprovázena energetickým výdejem v podobě různých pohybových aktivit,“ říká Jana Černá, nutriční gastronomka, autorka projektu Zásadně zdravě, který se snaží o osvětu v oblasti zdravého stravování.