Některá doporučení o zdraví mohou i uškodit

1. 3. 2020

Některá doporučení o zdraví mohou i uškodit

Sebeuvědomění důležitosti zdraví a správné životosprávy je sice důležité, ale na druhou stranu musíme dávat pozor na nejrůznější doporučení, které jsou experimentální či zakládající se na osobní zkušenosti jedinců, kdy se mohou názory značně lišit.

Sebeuvědomění důležitosti zdraví a správné životosprávy je sice důležité, ale na druhou stranu musíme dávat pozor na nejrůznější doporučení, které jsou experimentální či zakládající se na osobní zkušenosti jedinců, kdy se mohou názory značně lišit. Každý “zaručený” recept nebo trénink nemusí působit i ostatních, stejně jako extravagantní názory na životosprávu.

Velmi oblíbené cvičení mezi celebritami je Hot joga, slibující kombinaci jógy s kardiovaskulárním tréninkem, a to vše při teplotě 40–42°C. Vysoké teploty zaktivují všechny chladicí mechanismy organismu. Zvyšuje se tak průtok krve i vlásečnicemi v kůži, skrz které uniká přebytečné teplo. Tento nárůst průtoku v oběhovém systému způsobuje zvýšení tepové frekvence a také uvolnění svalů. „Jedinec se tak cítí pružnější, než ve skutečnosti je, čímž ohrožuje kloubní aparát, jelikož mnohem snáze klouby dostává do nepřirozených poloh a mimo jejich hraniční bod,” vysvětluje pro Daily Mail fyzioterapeutka SammyMargoová.

Během posledních let bylo prokázáno, že cukr přírodní je z pohledu rizika kardiovaskulárních onemocnění mnohem nebezpečnější než tolik let proklamovaný živočišný tuk. Lidé tak začali hledat zdravější alternativy k bílému cukru.Ve skutečnosti ale cukr zůstává stále cukrem, i když je v podobě včelího medu, javorového či agávového sirupu, melasy apod. Tělo tyto „zdravější” cukry zpracovává naprosto shodně jako bílý cukr. Nic nejíst po 18. hodině je velmi oblíbený hubnoucí trik, stejně jako nejíst tři hodiny před spaním. Ve skutečnosti ale pro spánek není nic horšího než jít spát s prázdným žaludkem. Za stejně nesmyslný mýtus lze považovat tvrzení, že to, co jíte, významně ovlivňuje váš spánek. Popíjení bylinkových, ovocných čajů nebo horké vody s citrónem patří mezi častá doporučení k rychlému zhubnutí. Jde o nastartování a zrychlení metabolismu. „Ačkoliv je to v tomto směru pravda, člověk by si měl uvědomit i ty negativní stránky. Jak bylinné a ovocné čaje, tak citrón obsahují kyseliny, které významně poškozují zubní sklovinu,” vysvětluje profesor Damien Walmsley, vědecký poradce britské zubní asociace.