Metabolismus v boji s kily

5. 10. 2018

Metabolismus v boji s kily

Pomalý metabolismus, který je dán geneticky, je pro mnoho žen a mužů velký problém. Pro něj je ale důležitá pravidelná strava a pohyb.

Pomalý metabolismus, který je dán geneticky, je pro mnoho žen a mužů velký problém. Pro něj je ale důležitá pravidelná strava a pohyb. Zpomalený metabolismus má několik příčin. Jednou z nich je celoživotní hladovění nebo neustálé střídání způsobů diet. Podívejte se, jak je těžké nastartovat metabolismus tím správným směrem.

Jaký je bazální metabolismus?

Kromě toho, že vám ručička na váze poroste k většímu číslu, se o špatné funkci metabolismu přesvědčíte změřením. Lékaři umí zjistit váš bazální metabolismus. Vyšetření probíhá v leže, kdy pacient vdechuje do speciální masky. Díky spotřebě kyslíku lékaři snadno zjistí, jak je metabolismus rychlý. Cena vyšetření se pohybuje okolo 500 korun.

Kdo může za pomalý metabolismus? Geny! Pokud se divíte, že při hladovění nabíráte na váze, může za to „šetřící gen“. Dříve naši předkové díky tomu přežívali období hladu a nedostatek potravin. O vše se stará bazální metabolismus, tedy energie, kterou člověk potřebuje k udržení základních životních funkcí, jako je funkce srdce, plic a kolování krve. Třeba to nejsou geny a vaše životní styl není tak fitness, jak si myslíte.

Jak to vypadá v praxi?

Každý má tuto hodnotu jinou. Záleží na tom, jak jsme vysocí, jakou práci děláme, na věku a také na pohlaví. U žen se hodnota pohybuje okolo 1 200 kcal za den. Když tělu nedáme toto množství, začne si šetřit na horší časy. Stejně tak funguje, když nejíte celý den a pak si dopřejete jedno hodně velké jídlo. Tělo spustí poplach a začne ukládat. Nemůžete chtít, když nemá tělo žádnou svalovou hmotu, aby pracovalo s potravou. Malé množství svalů spálí o 30 procent energie méně než normálně. Svalová hmota v době klidu spaluje kalorie. Pro nastartování metabolismu jsou vhodné aerobní aktivity, jako je běh či chůze. Postupně je třeba dodat klasické posilování, fitness aktivity či sport.