Jóga proti depresím?

1. 3. 2020

Jóga proti depresím?

Žijeme v uspěchané době. Málokdo si po příchodu z práce dokáže oddychnout. Většinou si domů přineseme akorát tak plnou hlavu starostí nebo tašku a diář přeplněný úkoly. V dnešním uspěchaném světě si jen málokdy najdeme čas na oddych a relaxaci.

Žijeme v uspěchané době. Málokdo si po příchodu z práce dokáže oddychnout. Většinou si domů přineseme akorát tak plnou hlavu starostí nebo tašku a diář přeplněný úkoly. V dnešním uspěchaném světě si jen málokdy najdeme čas na oddych a relaxaci. Bohužel se tímto způsobem stále více vzdalujeme sami sobě i tomu, jaké signály k nám naše tělo vysílá. Pomoci může jóga.Stres mnoho z nás odbourává sportováním. Jenomže v zimě, pakliže jsme si zvykli sportovat venku, to jde poněkud obtížněji. Pokud ale patříte do skupiny těch, kteří se místo propoceného trika raději věnují uvolněnějšímu typu procvičování těla, tedy psychické i fyzické kondici, pak je pro vás jóga skvělou volbou.

„Jóga učí umění života a život proměňuje. Je to komplexní přístup od fyzických cvičení (ásan), práce s dechem (pránáyáma), přes studium svého nitra, své mysli a postupné chápání sebe sama do hloubi na rovině těla, mysli a duše,” říká lektorka Iyengar jógy, Jana Chadimová. Jóga je skvělá pro ty, kteří trpí problémy s bolestí zad, posiluje tělo i ducha, pomáhá se na svět dívat jinýma očima a podle lektorky vede i k celkovému zkvalitnění života.„Vyhýbat se stresu je v současné době obtížné. Proto bychom se měli soustředit na to, abychom se s ním naučili žít,“ radí lékárnice Monika Vostřelová z lékárny Alphega. Ale když už cítíte vnitřní napětí a tenzi a to poslední, na co máte chuť je kardio aktivita, vyzkoušejte jógu.„Například pozice Kobry otevírá hrudník, ovlivňuje činnost srdce a plic, také uvolňuje vedlejší čakry (energetická pole), které reagují na stres v těle,” říká lektorka jógy a hatha jógy Zuzana Klingrová a doporučuje také vyzkoušet rotace páteře v sedě nebo vleže, které pomohou uvolnit tenzi v bederní oblasti, masírují vnitřní orgány a stimulují vnitřní oheň – fyzickou sílu.