Motivace není nikdy dost

9. 7. 2019

Motivace není nikdy dost

Motivace a vůle, jejich nedostatek nám většinou brání v úsilí shodit nějaké to kilo a vytvarovat si tak vysněnou postavu. Jestliže se pouštíte do cvičení, mějte motivaci

Motivace a vůle, jejich nedostatek nám většinou brání v úsilí shodit nějaké to kilo a vytvarovat si tak vysněnou postavu. Jestliže se pouštíte do cvičení, mějte motivaci a hlavně pevnou vůli.
Zmíněný nedostatek vůle je psychologický konstrukt, který se do dosahování cílů zapojuje, ale je trochu vágní a nikdo pořádně neví, jak si takovou vůli představit. Na rozdíl od vůle je motivace něco hmatatelného, co žene naše chování určitým směrem, a proto je v jakémkoli lidském jednání velmi podstatná. Při touze po dosažení zdravého životního stylu se uplatňuje motivace vnější, ale také motivace vnitřní, která je vždy důležitější.

Dívejte se na svůj cíl

Představa nových těsných kalhot a nižší hodnoty na váze je jistě velmi lákavá, ale v situaci, kdy se rozhodujete, zda si vzít ještě jeden kousek čokolády nebo ne, se velmi často začne rozplývat. Také v případě, že někdo z vašeho okolí chce, abyste zhubli či změnili svoje stravovací zvyklosti, slouží jako motivační síla, ale opět vnější, to znamená ne moc účinná.

Pro dosažení trvalé změny je nutná vaše vnitřní motivace – motivace tím, co chcete vy sami. Musíte vědět, proč chcete jíst zdravěji, proč vlastně chcete hubnout, proč pokračovat v každodenním boji sama se sebou nad otevřeným sáčkem s brambůrky? Až si budete odpověďmi na tyto a podobné otázky jistí, máte skoro vyhráno.

Trvale se snažte dosáhnout cíle

Pro motivování sebe sama k lepší postavě si vytvořte představu toho, jak byste chtěli vypadat. Představa ale musí být realistická, aby bylo možné cíle dosáhnout. Představte si sebe od hlavy až k patě a rozmyslete si, na kterých partiích chcete zapracovat nejvíc.