Hubnutí jde někdy hůř v létě než v zimě

9. 5. 2019

Hubnutí

I když se to zdá jako paradox, tak mnoho lidí má problém s hubnutím překvapivě v létě. Divné. Vždyť právě v letních měsících na pultech obchodů dostaneme koupit mnoho druhů nejčerstvějšího ovoce a zeleniny.

I když se to zdá jako paradox, tak mnoho lidí má problém s hubnutím překvapivě v létě. Divné. Vždyť právě v letních měsících na pultech obchodů dostaneme koupit mnoho druhů nejčerstvějšího ovoce a zeleniny. O možnostech pohybu ani mluvit nebudeme. Jenže realita bývá jiná. Místo abychom hubnuli, přibíráme.

Léto a stravování?

V první řadě v létě mnohem déle jíme. Dlouhé letní dny trávíme do pozdních hodin venku a často večeříme mnohem později než v zimě. Navíc častěji saháme po pečivu, než abychom čas trávili přípravou teplé večeře.„Kamenem úrazu jsou i oblíbené večerní „grilovačky“, při kterých zkonzumujeme spoustu jídla v pozdních hodinách. Tělo si s ním už nedokáže poradit a nestihne přijaté spotřebovat,” vysvětluje RNDr. Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl. Pravidelná strava vždy po třech hodinách a poslední jídlo dvě až tři hodiny před usnutím jsou přitom základní pilíře správné výživy.

Na co si dát pozor?

Mezi největší nepřátele hubnout patří alkohol, jelikož zaměstnává zažívací systém natolik, že už mu nezbývá energie na zpracování jídla. „Tělo ho totiž vnímá jako toxickou látku, a proto se ho snaží z organismu co nejrychleji odbourat. Na spalování potravin, které jsme zkonzumovali, mu tím pádem už nezbývají kapacity. Každé jídlo snězené s alkoholem se tak ukládá do tukových zásob,” vysvětluje Katarína Jirková, specialistka na výživu a hubnutí z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.